Wymarzony początek – World Firefighters Games 2022 – Lizbona

Przed wylotem na World Firefighters Games 2022 do Lizbony chyba nikt z nas nie zakładał, że już pierwszego dnia zawodów uda nam się zdobyć dla Polski i Podkarpacia, aż 4 złote i 1 brązowy medal! To był naprawdę niesamowity dzień.

Ale zacznijmy od początku.

Na asfaltowej trasie będącej 10 kilometrową pętlą zlokalizowaną obok parku Parque Ribeirinho do Oriente organizatorzy zaplanowali na dziś rywalizację biegaczy na czterech dystansach – maraton, półmaraton, 10 km, 5 km. O godzinie 9:45 na trasę półmaratonu wyruszył Marcin Korzonek (KP PSP Stalowa Wola), o godzinie 10:00 swój bieg na 10 km rozpoczęli – Andrzej Szpunar (Lotniskowa Służba Ratowniczo Gaśnicza – Port Lotniczy Rzeszów – Jasionka) oraz Tomasz Wyka (KP PSP Stalowa Wola). Jako ostatni o godz. 10:15 do walki o medale na dystansie 5 km przystąpili – Paweł Gielarowiec (KP PSP Leżajsk) i Mateusz Telesz (KW PSP Rzeszów). Wysoka temperatura powietrza oraz częste mocne podmuchy wiatru nie ułatwiały rywalizacji. Zaskoczeniem był również profil trasy, który zawierał w sobie około 0,5 km solidny podbieg. Wiedzieliśmy, że każdy z naszych reprezentantów jest dobrze przygotowany i będzie się liczył w walce o czołowe miejsca. Ale tego się nie spodziewaliśmy!

Półmaraton:
Marcin Korzonek (KP PSP Stalowa Wola) – 4 miejsce OPEN i 1 miejsce (złoty medal) w kategorii 40-45 lat

10 km:
Andrzej Szpunar (Lotniskowa Służba Ratowniczo Gaśnicza – Port Lotniczy Rzeszów – Jasionka) – 2 miejsce OPEN i 1 miejsce (złoty medal) w kategorii 45-50 lat
Tomasz Wyka (KP PSP Stalowa Wola) –13 miejsce OPEN i 5 miejsce w kategorii do 30 lat

5 km:
Paweł Gielarowiec (KP PSP Leżajsk) – 5 miejsce OPEN i 1 miejsce (złoty medal) w kategorii 30-34 lat
Mateusz Telesz (KW PSP Rzeszów) – 7 miejsce OPEN i 3 miejsce (brązowy medal) w kategorii 30-34 lat

Należy podkreślić świetną postawę debiutantów dla których był to pierwszy międzynarodowy występ. Marcin, Paweł, Tomek – czapki z głów Panowie.

Nie zawiedli weterani dla których była to już 4 duża zagraniczna impreza z rzędu. Wracający po rocznej przerwie do szybkiego biegania Andrzej Szpunar obronił tytuł Mistrza Świata w swojej kategorii zdobyty w 2018 roku w Korei Południowej podczas 13-tych World Firefighters Games. Dla Mateusza Telesza dzisiejszy brązowy medal to jak dotychczas największy sukces na arenie międzynarodowej.

Bardzo dużą i pozytywną niespodziankę sprawił Grzegorz Wójcicki (KM PSP Rzeszów), który jako członek drużyny reprezentującej Polskę w rozgrywkach siatkówki 6 osobowej w hali wraz z innymi kolegami z Polski (w tym Kacper Lodarski – KP PSP Mielec) wygrał wszystkie swoje mecze i zdobył złoty medal. Grzegorz Wójcicki – człowiek orkiestra.

Ten dzień był piękny ale jest już historią. Biegacze nie mają zbyt wiele czasu na odpoczynek i regenerację. Jutro kolejne zawody – bieg przełajowy Cross Country.
Trzymacie kciuki bo jak widać działają.

Mamy nadzieję, że nasi sponsorzy i darczyńcy są z nas dumni. Jesteście?
Województwo Podkarpackie – „Podkarpackie przestrzeń otwarta”, Gmina Miasto Rzeszów – Rzeszów – stolica innowacji, SUPERIOR INDUSTRIES PRODUCTION Poland Sp. z o. o. (Jacek Krupa),
DSI UNDERGROUND MEROL Sp. z o. o. (https://www.dsiunderground.com/) , AXO-INVEST ARTUR POŁUCH, ERKADO Sp. z o.o. (https://erkado.pl/), Helmar Sp. z o.o., Marma Polskie Folie, Millenium HALL Rzeszów, Bank Spółdzielczy w Rzeszowie, Lody Koral – Limanowa, KIRCHHOFF Polska Sp. z o.o., DevelopRes Rzeszów, Butyjana.pl, Hotel Blue Diamond, CUNA, SB COMPLEX, GB SPORT – Szkoła Pływania i Narciarstwa, MLG GROUP – Łukasz Gorczyca, Gmina Leżajsk, Joe Studio – pilates, therapy, masaż, Centrum Medyczne MEDYK, Gielarowiec Ubezpieczenia, Firma „Dominnet”, ZSS Florian, Avatar – Centrum Zdrowia, Sanomed Holistyczne Centrum Zdrowia, FENIX.MARKET, Multident Centrum Precyzyjnej Stomatologii, WALDI Agencja Marketingowa, TUW – Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Biuro Regionalne Rzeszów, Tryumf, Sportowy Klub Pożarniczy Strażak w Rzeszowie, Komenda Wojewódzka PSP w Rzeszowie.

skpstraz Autor