II Podkarpacka Rowerowa Pielgrzymka Strażaków 2022

W dniach od 10 do 12 czerwca 2022 r. odbyła się pod Patronatem Honorowym Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP nadbryg. Andrzeja Babca oraz Kapelana Krajowego Strażaków st. bryg. Ks. Jana Krynickiego „II Podkarpacka Rowerowa Pielgrzymka Strażaków” –na trasie Rzeszów – Horyniec – Kalwaria Pacławska – Rzeszów. Pielgrzymka strażaków była wyrazem wdzięczności Opatrzności Bożej za 30-lecie powstania Państwowej Straży Pożarnej oraz 150-lecie Rzeszowskiej Straży Pożarnej jak również była i jest wyrazem współorganizatora projektu rowerowej pielgrzymki  czyli Sportowego Klub Pożarniczego „Strażak” w Rzeszowie ofiarą dziękczynną za dotychczasową działalność na rzecz wspierania i rozwoju kultury fizycznej i sportu w ramach obchodzonego w tym roku jubileuszu 22-lecie swojej działalności. Pierwszym punktem otwarcia pielgrzymki była odprawiona za wszystkich pielgrzymów Msza Święta w Kościele Matki Bożej Pocieszenia w Rzeszowie pod przewodnictwem Kapelana Wojewódzkiego Strażaków ks. Pawła Samborskiego. Obecnością na Mszy Świętej zaszczycili nas Z-ca Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Andrzej Marczenia oraz Komendanci Komendy Miejskiej PSP w Rzeszowie st. bryg. Tomasz Baran, st. bryg. Krzysztof Filip oraz st. bryg. Andrzej Wantrych. Po otrzymanym błogosławieństwie pielgrzymi ruszyli jak się później okazało w najdłuższy bo ponad 140 km odcinek trzydniowej pielgrzymki rowerowej docierając do miejscowości Horyniec Zdrój. Drugi dzień pielgrzymki rozpoczęliśmy krótkim przejazdem udając się na Mszę Świętą do Kaplicy Matki Bożej na źródłach pod przewodnictwem ks. Pawła Pietraszka oraz ks. Łukasza Mariuszyca. Pozostawiając przywiezione prośby i osobiste intencje pielgrzymi wyruszyli w kolejny etap rowerowej pielgrzymki, tym razem kierując się w kierunku Bazyliki Mniejszej w Kalwarii Pacławskiej. Ogromnym wysiłkiem i zarazem ostatnim z etapów do przebycia był wjazd na górę Kalwarii Pacławskiej zamykający drugi dzień II Podkarpackiej Rowerowej Pielgrzymki Strażaków.  

Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do  zorganizowania oraz przeprowadzenia projektu pod nazwą „II Podkarpacka Rowerowa Pielgrzymka Strażakówjak również wytrwałym ale nie strudzonym pielgrzymom.

Serdecznie podziękowania kierujemy również dla kierownika Pielgrzymki, którym był kol. Łukasz GAŁUSZYŃSKI z KM PSP w Rzeszowie, za przygotowanie
i opracowanie trasy wyjazdu, zorganizowanie zabezpieczenia logistycznego
i koordynację przedsięwzięcia.

PARTNERZY  I  SPONSORZY:

 1. Komenda Wojewódzka PSP w Rzeszowie,
 2. Komenda Miejska PSP w Rzeszowie,
 3. Multiagencja HRJ Faktor Henryk Rydzik,
 4. TUW Biuro Regionalne w Rzeszowie,
 5. „Szybki Fotograf” – Piotr Szczepanik,
 6. Agencja Marketingowa „WALDI”,
 7. Podkarpacki Zarząd Wojewódzki ZZS „Florian” ,
 8. Sportowy Klub Pożarniczy „STRAŻAK” w Rzeszowie.

Trasa PIELGRZYMIKI:

 • I DZIEŃ – 10 czerwca: Rzeszów – Horyniec Zdrój,
 • II DZIEŃ – 11 czerwca: Horyniec – Kalwaria Pacławska,
 • III DZIEŃ – 12 czerwca: Kalwaria Pacławska – Rzeszów.

skpstraz Autor